Hosanna, czy ukrzyżuj!?

Hosanna, czy ukrzyżuj!?

W niedzielę Palmową słuchamy trudnej Ewangelii. Jest to długi fragment opowiadający o wyniesieniu Jezusa na tron, bardzo specyficzny tron i o naszym zbawieniu. Słuchamy historii męki Chrystusa, Jego śmierci za nasze grzechy.

Warto sobie uświadomić, że stojąc w kościele w rzeczywistości stoimy na Golgocie. To my jesteśmy wśród gapiów albo wśród krzyczących „ukrzyżuj”. Może właśnie moje ręce wbijają gwoździe w ciało Jezusa, a może jesteśmy apostołami tchórzliwie schowanymi w kryjówkach? Pewnie niewielu z nas stoi tam z Jego Matką, wolimy w tym momencie nie patrzeć w Jej oczy.

A myśmy się spodziewali… Co poszło nie tak? My i tylko my nie zrozumieliśmy, nie słuchaliśmy Jego słów. Nie chcieliśmy i ciągle nie chcemy słuchać jednego słowa: Posłuszeństwo.

Proboszcz mówił o tym na kazaniu. Bardzo mocne i mądre słowa. Nie powtórzę, bo nie mam tak dobrej pamięci. Powiem jedynie od siebie, że nam bardzo brakuje posłuszeństwa. Święty Paweł mówi, aby w każdej sytuacji dziękować Bogu i radować się, a co my robimy w dobie pandemii? Owszem, ograniczenia w kościołach są smutne, nie chcemy tego, ale naszym obowiązkiem jest posłuszeństwo Kościołowi. Skoro Kościół zdecydował o takich rozwiązaniach, to nawet jeśli wydają mi się absurdalne, moim obowiązkiem jest podporządkować się temu. Nie zanośmy pod krzyż naszych bzdurnych ideologii i pamiętajmy o braciach i siostrach, którzy nie są tak „bohaterscy”. Przy okazji zadam tylko jedno pytanie: jeżeli proboszcz dostanie mandat lub grzywnę, bo my nie zastosujemy się do rozporządzeń, to kto z was zapłaci? Nie słyszałem o chętnych, za to krytyków księży i biskupów mamy na pęczki.

W naszej parafii przy okazji Niedzieli Palmowej i poświęcenia palm, znaleziono rozwiązanie. Możemy usiąść na dworze, są krzesełka, wystarczy się dobrze ubrać i w ten sposób wszyscy mogą uczestniczyć w Eucharystii.

Jezus idzie na Golgotę. Nie czas na spory. Teraz potrzebne są decyzje, jednoznaczne, odważne. W którym miejscu stoję, kim jestem? Oprawcą, gapiem, a może pomagam bez mądrzenia się nieść krzyż? Po której jestem stronie? Posłuszeństwa Bogu i Kościołowi, czy po stronie diabła i buntu. Hosanna, czy Ukrzyżuj!?

Feliks Grywaldzki

Mój facebook