Jeden – zero dla Nieba

Jeden – zero dla Nieba

Przed nami ta cudowna noc, jedyna na świecie, w której narodził się Jezus Chrystus. W tej pełnej radości, ciepła i miłości atmosferze czuwania i oczekiwania na przyjście Zbawiciela zostały wystawione w naszej parafii p.w. Św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy jasełka z udziałem dzieci polskich i ukraińskich, a przygotowane przez wychowawców Świetlicy Terapeutycznej nr 2 w Legnicy pt. „Jeden-zero dla Nieba”.

Fabuła przedstawienia opiera się na dwóch motywach- nieba i piekła. Analogie do współczesnych czasów dały się łatwo odczytać. Aniołowie pod przewodnictwem Archanioła i diabły pod wodzą Lucyfera toczą walkę o ludzkie dusze.

Ludzie słabi i grzeszni mają twarde serca, w swoim postępowaniu nie kierują się dobrem drugiego człowieka, czyli łagodnością i życzliwością, a jedynie własnym egoizmem. Aniołowie pragną, aby na przyjście Pana zwrócili się z miłością do Stwórcy. Lucyfer i posłuszne mu diabły, wręcz przeciwnie, zabiegają o to, aby jak najbardziej zniewolić ludzi złością, gniewem i podłością. Trudna i zacięta walka o prymat miłości nad podłością kończy się zwycięstwem aniołów, czyli jeden- zero dla Nieba.

W jasełkach wzięły udział dzieci w wieku 8-13 lat, nie tylko polskie ale i ukraińskie. Ten wyraźny akcent był wzruszający, gdyż nasunął nam refleksję, że my możemy cieszyć się wolnością i spokojem, a tam , u naszych wschodnich sąsiadów toczy się okrutna wojna. Pełna naturalnego wdzięku gra młodych aktorów, a zarazem również pełne ekspresji słowo uczyniły to przedstawienie niezwykle ciekawym i wzruszającym.

Na pewno w sercu każdego widza zrodziła się tęsknota za życiem pełnym dobra, radości i życzliwych relacji międzyludzkich, wszak, jak zostało to wcześniej napisane, jest to czas oczekiwania na narodzenie Jezusa Zbawiciela- czystej miłości.

Biel i czerwień to dominujące kolory zarówno scenografii jak i kostiumów symbolizowały wyraźnie podział na dwie sfery: nieba i piekła. Łagodna ale i miejscami dynamiczna muzyka dopełniała całości. Przedstawienie odeszło od konwencjonalnej formuły jasełek, jakie znamy. Z Maryją, Józefem i Dzieciątkiem w betlejemskim żłobku, co skłoniło widza do większej koncentracji i uwagi.

Podziwiamy młodych odtwórców ról za zaangażowanie i świetną grę aktorską, i dziękujemy pięknie Pani Małgosi oraz wychowawcom ze Świetlicy Terapeutycznej za przygotowanie.

Mój facebook